Rośliny zmodyfikowane genetycznie

Biotechnologia posunęła się w rozwoju tak daleko, iż dzięki niej „produkowane“ są transgeniczne zwierzęta i rośliny. Mają one zdolność życia i egzystencji w warunkach nieodpowiednich dla ich naturalnych krewnych. Z zieloną biotechnologią wiązane są nadzieje, iż uprawa roślin modyfikowanych genetycznie będzie przyjaźniejsza dla środowiska niż uprawa roślin naturalnych, co jest oczwiście niekończącym się tematem sporu.

Zmodyfikowane rośliny będą np. produkować pestycydy, co eliminuje potrzebę ich stosowania zewnętrznego. Rośliny te jednak będą posiadać konkretną podstawę genetyczną, co jest następnym tematem rozważań. O ile takie zmodyfikowane genetycznie rościny zaczną wymieniać w środowisku naturalnym geny, do czego może stan taki doprowadzić? Jak narazie genetycznie zmodyfikowane rośliny tworzone są w warunkach laboratoryjnych, cały czas są pod kontrolą a jeśli kiedyć wejdą w życie i będą powszechnie dostępne dla rolników - pokaże czas.

Warunki laboratoryjne aktualnie dały nam nową nadzieję na leczenie trudno gojących się ran przez zastosowanie biotechnologii w ramach modyfikacji genetycznej lnu. Projekt ten okazuje się być pozytywnym krokiem w rozwoju możliwości medycznych.